ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը 251 հարցով դիմեց Կառավարությանը
ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը սահմանված ժամկետում կազմել եւ Կառավարությանն է ուղարկել 251 հարցից բաղկացած հարցաշար: Փետրվարի 16-ին հրավիրված նիստի ժամանակ այդ մասին տեղեկացրեց Արկադի Խաչատրյանը՝ Նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) տարածումը կանխելու, այդ վիրուսի դեմ պայքարի` համաճարակի հետեւանքները մեղմելու կամ վերացնելու ուղղությամբ Կառավարության եւ պարետատան իրականացրած միջոցառումների արդյունավետությունը, ինչպես նաեւ արտակարգ դրության ժամանակահատվածում մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների սահմանափակումների արդյունավետությունն ու իրավաչափությունն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նախագահը:
251 հարցից 164-ը վերաբերում է առողջապահության ոլորտին, 44-ը՝ տնտեսական հետեւանքներին եւ ֆինանսական միջոցների ծախսման ուղղություններին, 49-ը՝ սոցիալական ոլորտին: Հարցումներ են ուղարկվել նաեւ Հաշվեքննիչ պալատ, ՀՀ ԿԲ, ՊԵԿ, ՀՀ գլխավոր դատախազություն, ՊՆ, Ոստիկանություն, ՊՎԾ եւ ՄԻՊ:
Հարցերը ներկայացրել են ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների նեկայացուցիչները:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորները նշեցին, որ համավարակի դեմ պայքարի գործընթացը դեռ չի ավարտվել,  քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվել է ժամանակից շուտ, ուստի խմբակցությունը նպատակահարմար չի համարել հարցեր ներկայացնելու: Ավելին՝ դրանց մի մասին տարբեր առիթներով պատասխաններ տրվել են ու հարցաշարում կան քաղաքական պնդումներ:
Հանձնաժողովի նախագահը հիշեցրեց, որ նախնական պայմանավորվածության համաձայն հարցաշարը գրաքննության չպետք է ենթարկվի. կարող են լինել առաջարկներ:
Քննիչ հանձնաժողովին առաջինը պատասխանել է Հաշվեքննիչ պալատը: Կառույցը պատրաստակամություն է հայտնել  ներկայացնել պալատի ուսումնասիրությունները եւ արդյունքները:

Следственная комиссия НС обратилась в Правительство с 251 вопросом
Следственная комиссия НС в установленные сроки составила и направила в Правительство анкету с 251 вопросом. На созванном 16 февраля заседании об этом сообщил А.Хачатрян – председатель Следственной комиссии НС по изучению эффективности мероприятий, осуществленных Правительством и Комендатурой по предотвращению распространения нового коронавируса (COVID 19), в борьбе с этим вирусом – по   смягчению или ликвидации последствий эпидемии, а также эффективности и правомерности ограничений прав и фундаментальных свобод человека в период чрезвычайного положения.
Из 251 вопроса 164 касаются сферы здравоохранения, 44 – экономических последствий и расходования финансовых средств, 49 – социальной сферы.      Запросы направлены также в Аудиторскую палату, ЦБ РА, КГД, Генеральную прокуратуру РА, МО, Полицию, СГН и Защитнику прав человека.
Вопросы направлены представителями оппозиционных фракций НС.
Депутаты фракции «Мой шаг» отметили, что борьба с пандемией еще не завершена, Следственная комиссия создана преждевременно, поэтому фракция сочла нецелесообразным представлять вопросы. Более того, на некоторые из них по различным поводам даны ответы и в анкете есть политические утверждения.
Председатель комиссии напомнил, что по предварительной договоренности анкета не подлежит цензуре – могут быть предложения.
Следственной комиссии первой ответила Аудиторская палата. Структура выразила готовность предоставить свои исследования и результаты.